SKI TUTORIALS AND VIDEOS

Ski app
Watch/learn/ski

The best ski lessons and videos.

Women's Olympic Downhill

PyeongChang 2018

Olympic news: Fairytale finish eludes Vonn as Goggia romps to Gold

Italy’s Sofia Goggia won the Women’s Olympic Downhill in emphatic style this morning, beating rivals Ragnhild Mowinckel (Norway) and Lindsey Vonn (USA) into Silver and Bronze respectively.

Goggia and Vonn’s rivalry was lit once again on the course but it would be the Italian who edged ahead with a near-perfect run to become Italy’s first ever winner of the Women’s Olympic Downhill. Vonn had been going well without any particular errors but her run just wouldn’t prove fast enough.

At 33, Vonn becomes the oldest ever female Olympic Alpine medalist with Bronze – just another trophy to add to the already-massive cabinet. Vonn was nonetheless disappointed as the final results came in – bursting into tears at one point – particularly at the fact these will be her last Olympics as she reminisced about the passing of her Grandfather.

Vonn has been one of the winningest skiers in history with 81 World Cup wins and four overall titles. Her stature as one of the greats will remain regardless but that success has never transferred over to Olympic titles which have remained elusive. Her Olympic history is summarised well by the bleacherreport.com:

“The 33-year-old first competed in the 2002 Games in Salt Lake City when she was 17, following it up with appearances in Torino, Italy, in 2006, Vancouver, Canada, in 2010 and now Pyeongchang, South Korea, in 2018. She missed the 2014 Winter Olympics in Sochi, Russia, due to a torn ACL.

Vonn won a gold medal in downhill and a bronze in super-G at the 2010 Olympics, but she failed to medal in 2002 or 2006. She believed the 2018 Games were her chance to put a cap on her Olympic career.

“I want to end on a high note,” she said prior to the opening ceremony, per Simon Evans of Reuters. “I really want to put an exclamation point on my career. It took me until my third Olympics how to figure out how to deal with the pressure.”

Vonn will have one more attempt at a gold medal in the women’s combined event beginning Thursday in Pyeongchang.”

However, none of this should detract from Goggia’s and Mowinckel’s stunning runs for Gold and Silver. Could we be witnessing a passing of the guard? Possibly.

RESULTS:

Rank Country Name Time
1 ITA Sofia Goggia 1:39.22
2 NOR Ragnhild Mowinckel 1:39.31
3 US Lindsey Vonn 1:39.69
4 LIE Tina Weirather 1:39.85
5 US Alice Mckennis 1:40.24
6 SWI Corinne Suter 1:40.29
7 US Breezy Johnson 1:40.34
8 SWI Michelle Gisin 1:40.55
9 GER Viktoria Rebensburg 1:40.64
10 AUT Ramona Siebenhofer 1:40.98
11 GER Kira Weidle 1:41.01
12 AUT Nicole Schmidhofer 1:41.02
13 FRA Tiffany Gauthier 1:41.04
13 AUT Cornelia Huetter 1:41.04
15 US Laurenne Ross 1:41.10
16 FRA Jennifer Piot 1:41.17
17 SWE Lisa Hoernblad 1:41.63
18 FRA Romane Miradoli 1:41.64
19 SLO Marusa Ferk 1:42.00
20 AUS Greta Small 1:42.07
21 CAN Valerie Grenier 1:42.13
22 FRA Laura Gauche 1:42.29
23 CAN Roni Remme 1:42.80
24 POL Maryna Gasienica-Daniel 1:43.30
25 CHI Noelle Barahona 1:44.24
26 CZE Katerina Paulathova 1:44.69
27 MON Alexandra Coletti 1:45.04
28 ROM Ania Monica Caill 1:45.06
29 SVK Barbara Kantorova 1:45.99
30 BEL Kim Vanreusel 1:46.51
31 BIH Elvedina Muzaferija 1:46.80
DNF SWI Lara Gut
DNF AUT Stephanie Venier
DNF ITA Nadia Fanchini
DNF ITA Federica Brignone
DNF SWI Jasmine Flury
DNF ITA Nicol Delago
DNF SVK Petra Vlhova
DNF CAN Candace Crawford

USA 1-2-3 in Ski Pipe Quallies

PyeongChang 2018

Olympic news: Blunck tops qualifiers ahead of Thursday’s Ski Pipe final

Aaron Blunck of Team USA left it til run 2 of qualifiers to nail top spot in the Men’s Olympic Ski Pipe qualifiers earlier today placing ahead of compatriots Alex Ferreira and Torin Yater-Wallace to set up a 1-2-3 US clean sweep.

Aaron’s 94.40 pipped Ferreira’s score by 1.8 with a long gap back to Yater-Wallace’s third place at 89.60. France’s favourite, Kevin Rolland (of our base this season, La Plagne) could only manage 6th. UK riders, Murray Buchan and Peter Speight narrowly missed qualification coming 14th and 15th respectively with Alexander Glavatsky-Yeadon unfortunately not putting down a full run, placing 26th.

The Final of the Men’s Olympic Pipe is scheduled for Thursday 11.30am local time when the US team are again expected to perform well.

RESULTS:

Rank Country Name Run 1 Run 2 Best Score
1 US Aaron Blunck 63.20 94.40 94.40 Q
2 US Alex Ferreira 92.60 43.40 92.60 Q
3 US Torin Yater-Wallace 89.60 33.60 89.60 Q
4 NZ Byron Wells 88.60 42.00 88.60 Q
5 NZ Beau-James Wells 86.20 88.20 88.20 Q
6 FRA Kevin Rolland 87.80 37.80 87.80 Q
7 CAN Mike Riddle 6.40 82.20 82.20 Q
8 US David Wise 24.80 79.60 79.60 Q
9 CAN Noah Bowman 43.00 77.20 77.20 Q
10 FRA Thomas Krief 74.40 25.80 74.40 Q
11 NZ Nico Porteous 51.20 72.80 72.80 Q
12 AUT Andreas Gohl 68.60 31.60 68.60 Q
13 CAN Simon D’Artois 66.60 40.40 66.60
14 GB Murray Buchan 66.00 65.40 66.00
15 GB Peter Speight 3.80 64.60 64.60
16 AUT Lukas Muellauer 17.00 63.60 63.60
17 NZ Miguel Porteous 40.40 62.60 62.60
18 SWI Joel Gisler 59.80 9.80 59.80
19 SWI Rafael Kreienbuehl 55.20 22.20 55.20
20 CHN Bingqiang Mao 53.00 54.60 54.60
21 AUT Marco Ladner 54.20 39.40 54.20
22 IRE Brendan Newby 53.80 13.20 53.80
23 CHN Xiangrui Kong 47.40 50.80 50.80
24 OAR Pavel Chupa 46.80 25.80 46.80
25 SWI Robin Briguet 23.00 29.40 29.40
26 GB Alexander Glavatsky-Yeadon 10.80 15.00 15.00
27 KOR Kangbok Lee 5.80 13.00 13.00

Sharpe lessons in Women's Pipe

PyeongChang 2018

Olympic news: Cassie Sharpe blows minds in Women’s Ski Pipe

Canada’s Cassie Sharpe was head and shoulders above the competition earlier today as she nailed Gold in the Olympic Women’s Pipe event with a blinding run that earned 95.80 and the Olympic title. Closest rival, Marie Martinod of France fell in a promising final run so relied on her previous 92.60 for Silver with America’s Brita Sigourney claiming Bronze in her third and final run with a 91.60.

In truth (and with the greatest respect to all competing), it was almost like watching two finals as the top four skiers really were in a class of their own – particularly in terms of terms of amplitude – a fact not lost on the judges and reflected in the final scores.

Special mention to Marie Martinod of our home resort this season, La Plagne for earning an impressive Silver. The 33 year old, who has announced her retirement following these Olympics, put down improving first and second runs but was unfortunately unable to improve her score, falling in the third. Also Rowan Cheshire of the UK for her 7th place – particularly given her epic struggle to return to the sport after her horrific crash in Sochi.

Defending Olympic Champion, Maddie Bowman of Team USA couldn’t bring the goods this time out and ended 11th.

The level of riding in the Pipe event was insane – a great testament to the speed of progression in the Women’s side of the sport today.

RESULTS

1 CAN Cassie Sharpe 94.40 95.80 42.00 95.80
2 FRA Marie Martinod 92.20 92.60 23.20 92.60
3 USA Brita Sigourney 89.80 88.60 91.60 91.60
4 USA Annalisa Drew 86.80 73.00 90.80 90.80
5 JPN Ayana Onozuka 50.80 77.20 82.20 82.20
6 OAR Valeriya Demidova 79.00 80.60 77.60 80.60
7 GBR Rowan Cheshire 75.40 17.80 13.60 75.40
8 GER Sabrina Cakmakli 74.20 57.60 20.40 74.20
9 CHN Kexin Zhang 73.00 55.40 71.00 73.00
10 CAN Rosalind Groenewoud 70.60 67.80 66.60 70.60
11 USA Maddie Bowman 25.80 26.40 27.00 27.00
12 FRA Anais Caradeux DNS DNS DNS DNS

Braaten Gold in Ski Slopestyle

PyeongChang 2018

Olympic news: Norway’s Oystein Braaten sweeps field aside to take Gold

Ski Slopestyle Gold was taken by Norway’s Oystein Braaten last night with a convincing 95.00, 1.40 ahead of rivals Nicholas Goepper from the US and Alex Beaulieu-Marchand of Canada. The UK’s James Woods could manage just 4th after a mistake on a rail during his final run that would have surely put him top of the medals. In the end, he had to watch as he agonizingly slipped down the leaderboard, relying on his 2nd run score.

Braaten relied on his first run 95.00 and stayed top of the pack throughout the following two rounds. He was closely followed by Goepper in Silver who scored a 93.60 in his final run.

RESULTS:

1.  Oystein Braaten (Norway)        95.00 points 
2.  Nicholas Goepper (U.S.)         93.60        
3.  Alex Beaulieu-Marchand (Canada) 92.40        
4.  James Woods (Britain)           91.00        
5.  Teal Harle (Canada)             90.00        
6.  Evan McEachran (Canada)         89.40        
7.  Andri Ragettli (Switzerland)    85.80        
8.  Ferdinand Dahl (Norway)         76.40        
9.  Elias Ambuhl (Switzerland)      73.20        
10. Jonas Hunziker (Switzerland)    66.20        
11. Oscar Wester (Sweden)           62.00        
12. Gus Kenworthy (U.S.)            35.00

Hirscher 2nd Gold in GS

PyeongChang 2018

Olympic news: Hirscher Men’s GS Gold

Marcel Hirscher locked down his 2nd Gold of the Games this morning in the Men’s Olympic GS, comprehensively trouncing the field by 1.27 seconds. Rivals Henrik Kristoffersen (Norway) and Alexis Pinturault (France) would have to settle for Silver and Bronze respectively.

Hirscher lifted Gold in the Combined event on Tuesday and the Austrian skiing legend remains on track for a momentous treble at these Games, competing in Thursday’s Slalom. He is the second most winningest skier of all time with 55 World Cup race wins under his belt and is now the reigning Olympic, World Cup and world champion in the Giant Slalom.

 

RESULTS:

                                                 Run 1   Run 2   Overall 
1.  Marcel Hirscher (Austria)                    1:08.27 1:09.77 2:18.04 
2.  Henrik Kristoffersen (Norway)                1:09.58 1:09.73 2:19.31 
3.  Alexis Pinturault (France)                   1:08.90 1:10.45 2:19.35 
4.  Zan Kranjec (Slovenia)                       1:09.52 1:10.25 2:19.77 
5.  Thomas Fanara (France)                       1:09.22 1:10.61 2:19.83 
6.  Victor Muffat-Jeandet (France)               1:09.44 1:10.41 2:19.85 
7.  Mathieu Faivre (France)                      1:09.06 1:10.93 2:19.99 
8.  Leif Kristian Haugen (Norway)                1:08.93 1:11.30 2:20.23 
9.  Loic Meillard (Switzerland)                  1:09.77 1:10.68 2:20.45 
10. Matts Olsson (Sweden)                        1:09.31 1:11.39 2:20.70 
11. Ryan Cochran-Siegle (U.S.)                   1:10.75 1:09.99 2:20.74 
11. Erik Read (Canada)                           1:10.18 1:10.56 2:20.74 
13. Manfred Molgg (Italy)                        1:10.03 1:11.01 2:21.04 
14. Florian Eisath (Italy)                       1:10.46 1:10.72 2:21.18 
15. Gino Caviezel (Switzerland)                  1:09.99 1:11.26 2:21.25 
15. Ted Ligety (U.S.)                            1:10.71 1:10.54 2:21.25 
17. Samu Torsti (Finland)                        1:10.93 1:10.44 2:21.37 
18. Trevor Philp (Canada)                        1:11.13 1:10.38 2:21.51 
19. Luca Aerni (Switzerland)                     1:11.40 1:10.22 2:21.62 
20. Tommy Ford (U.S.)                            1:11.43 1:10.20 2:21.63 
21. Stefan Hadalin (Slovenia)                    1:11.53 1:10.13 2:21.66 
22. Linus Strasser (Germany)                     1:11.54 1:10.13 2:21.67 
23. Andre Myhrer (Sweden)                        1:09.60 1:12.09 2:21.69 
24. Filip Zubcic (Croatia)                       1:10.95 1:10.89 2:21.84 
25. Adam Zampa (Slovakia)                        1:11.40 1:10.46 2:21.86 
26. Fritz Dopfer (Germany)                       1:10.69 1:11.38 2:22.07 
27. Phil Brown (Canada)                          1:11.30 1:11.25 2:22.55 
28. Albert Popov (Bulgaria)                      1:12.39 1:11.21 2:23.60 
29. James Crawford (Canada)                      1:11.74 1:12.38 2:24.12 
30. Tomoya Ishii (Japan)                         1:12.43 1:12.35 2:24.78 
31. Filip Forejtek (Czech Republic)              1:12.91 1:13.16 2:26.07 
32. Sam Maes (Belgium)                           1:13.29 1:12.91 2:26.20 
33. Dominic Demschar (Australia)                 1:13.21 1:13.54 2:26.75 
34. Adam Barwood (New Zealand)                   1:13.41 1:13.81 2:27.22 
35. Kristaps Zvejnieks (Latvia)                  1:13.81 1:14.46 2:28.27 
36. Willis Feasey (New Zealand)                  1:14.48 1:13.80 2:28.28 
37. Samuel Kolega (Croatia)                      1:14.61 1:14.13 2:28.74 
38. Olivier Jenot (Monaco)                       1:14.93 1:14.16 2:29.09 
39. Kim Dong-Woo (Korea)                         1:14.49 1:15.56 2:30.05 
40. Tormis Laine (Estonia)                       1:15.70 1:15.18 2:30.88 
41. Marko Vukicevic (Serbia)                     1:14.64 1:16.71 2:31.35 
42. Marton Kekesi (Hungary)                      1:16.64 1:15.22 2:31.86 
43. Simon Breitfuss (Bolivia)                    1:16.27 1:15.98 2:32.25 
44. Dalibor Samsal (Hungary)                     1:16.09 1:16.79 2:32.88 
45. Marko Stevovic (Serbia)                      1:17.42 1:15.79 2:33.21 
46. Ioannis Antoniou (Greece)                    1:17.38 1:15.92 2:33.30 
47. Erjon Tola (Albania)                         1:16.86 1:16.77 2:33.63 
48. Rodolfo Roberto Dickson Sommers (Mexico)     1:17.02 1:16.67 2:33.69 
49. Itamar Biran (Israel)                        1:17.52 1:16.19 2:33.71 
50. Matej Falat (Slovakia)                       1:14.99 1:19.79 2:34.78 
51. Igor Zakurdaev (Kazakhstan)                  1:18.78 1:16.29 2:35.07 
52. Kamiljon Tukhtaev (Uzbekistan)               1:17.72 1:18.27 2:35.99 
53. Adam Lamhamedi (Morocco)                     1:18.50 1:17.54 2:36.04 
54. Yuri Danilochkin (Belarus)                   1:19.45 1:17.44 2:36.89 
55. Alexandru Barbu (Romania)                    1:19.74 1:17.40 2:37.14 
56. Albin Tahiri (Kosovo)                        1:19.49 1:17.98 2:37.47 
57. Ivan Kovbasnyuk (Ukraine)                    1:20.41 1:17.26 2:37.67 
58. Mohammad Kiya Darbandsari (Iran)             1:19.11 1:18.61 2:37.72 
59. Andrej Drukarov (Lithuania)                  1:19.98 1:18.21 2:38.19 
60. Casper Dyrbye Naested (Denmark)              1:20.33 1:18.01 2:38.34 
61. Shannon-Ogbani Abeda (Eritrea)               1:19.86 1:20.01 2:39.87 
62. Matthieu Osch (Luxembourg)                   1:21.45 1:18.94 2:40.39 
63. Evgeniy Timofeev (Kyrgyzstan)                1:20.90 1:20.13 2:41.03 
64. Eldar Salihovic (Montenegro)                 1:20.51 1:20.72 2:41.23 
65. Alessandro Mariotti (San Marino)             1:21.66 1:21.21 2:42.87 
66. Arthur Hanse (Portugal)                      1:22.43 1:21.52 2:43.95 
67. Serdar Deniz (Turkey)                        1:23.45 1:20.78 2:44.23 
68. Jeffrey Webb (Malaysia)                      1:23.83 1:23.84 2:47.67 
69. Zhang Yangming (China)                       1:25.73 1:22.95 2:48.68 
70. Asa Miller (Philippines)                     1:27.52 1:22.43 2:49.95 
71. Allen Behlok (Lebanon)                       1:26.70 1:25.43 2:52.13 
72. Karim Mohammad (Pakistan)                    1:27.53 1:26.51 2:54.04 
73. Charles Flaherty (Puerto Rico)               1:28.50 1:27.55 2:56.05 
74. Kang Song-Il (DPR Korea)                     1:32.03 1:29.99 3:02.02 
75. Choe Myong-Gwang (DPR Korea)                 1:38.67 1:33.34 3:12.01 
.   Riccardo Tonetti (Italy)                     1:09.02 DNF     DNF     
.   Stefan Brennsteiner (Austria)                1:10.02 DNF     DNF     
.   Andreas Zampa (Slovakia)                     1:10.61 DNF     DNF     
.   Joan Verdu (Andorra)                         1:12.06 DNF     DNF     
.   Juan Del Campo (Spain)                       1:13.39 DNF     DNF     
.   Kai Horwitz (Chile)                          1:14.88 DNF     DNF     
.   Kamen Zlatkov (Bulgaria)                     1:17.65 DNF     DNF     
.   Emir Lokmic (Bosnia and Herzegovina)         1:14.55 DNF     DNF     
.   Michael Poettoz (Colombia)                   1:21.41 DNF     DNF     
.   Kristoffer Jakobsen (Sweden)                 1:12.02 DNS     DNS     
.   Justin Murisier (Switzerland)                DNF             DNF     
.   Aleksander Aamodt Kilde (Norway)             DNF             DNF     
.   Alexander Schmid (Germany)                   DNF             DNF     
.   Tim Jitloff (U.S.)                           DNF             DNF     
.   Kjetil Jansrud (Norway)                      DNF             DNF     
.   Christian Hirschbuhl (Austria)               DNF             DNF     
.   Miha Hrobat (Slovenia)                       DNF             DNF     
.   Ivan Kuznetsov (Olympic Athlete from Russia) DNF             DNF     
.   Sebastiano Gastaldi (Argentina)              DNF             DNF     
.   Jung Dong-Hyun (Korea)                       DNF             DNF     
.   Ondrej Berndt (Czech Republic)               DNF             DNF     
.   Adam Kotzmann (Czech Republic)               DNF             DNF     
.   Martin Cater (Slovenia)                      DNF             DNF     
.   Sturla-Snaer Snorrason (Iceland)             DNF             DNF     
.   Jan Zabystran (Czech Republic)               DNF             DNF     
.   Michel Macedo (Brazil)                       DNF             DNF     
.   Iason Abramashvili (Georgia)                 DNF             DNF     
.   Antonio Ristevski (FYR Macedonia)            DNF             DNF     
.   Nicola Zanon (Thailand)                      DNF             DNF     
.   Dinos Lefkaritis (Cyprus)                    DNF             DNF     
.   Connor Wilson (South Africa)                 DNF             DNF     
.   Manuel Feller (Austria)                      DSQ             DSQ     
.   Luca De Aliprandini (Italy)                  DSQ             DSQ     
.   Harry Laidlaw (Australia)                    DSQ             DSQ     
.   Michal Jasiczek (Poland)                     DNS             DNS

2 coaches better than 1

PyeongChang 2018

Olympic news: 2 sports, 2 coaches

It’s emerged on social media that Women’s Olympic Ski GS Winner, Snowboarder Ester Ledecka, was told by her coach she couldn’t do both and should pick which sport she wanted to specialise in.

So, what did she do?

Ledecka found two new coaches willing to train her in both sports ;). Apparently, she now trains 3 weeks on skis, 3 weeks on snowboard – alternating between the two.

There is no such thing as “Can’t”. Surely one of the most inspirational stories of these Games to date.

Ledecka runs later this week in Snowboard Parallel GS and Parallel Slalom – both her more natural events.

Ledecka-skier-snowboarder


Snowboarder shock Ski win

PyeongChang 2018

Olympic news: Czech snowboarder Ledecka wins Women’s Ski Super-G

In what must be the shock of the Games so far, a Czech snowboarder has successfully defeated the entire field of Alpine Super-G skiers to take Gold in the Women’s Super-G event.

Czech snowboarder Ester Ledecka saw off competition from established rivals such as Vonn, Weirather, Gut and the defending Olympic Super-G title holder, Austria’s Anna Veith.

Ledecka, just 22, came into the event as a rank outsider rated just 43rd in the World Cup Super-G standings. Indeed, as Ledecka started down her run, Veith was already accepting the plaudits for retaining back-to-back Gold only to have it stripped by Ledecka who simply tore up the lower half of the course.

Ledecka’s time of 1:21.11 pushed Veith’s 1.21.12 into Silver medal place with Liechtenstein’s Tina Weirather taking bronze in 1:21.22. Just the slimmest of margins maybe – but Gold nonetheless. USA’s Lindsay Vonn could only manage 6th.

Ledecka is the first racer to attempt both snowboard and ski racing at an Olympics. What a way to make your mark! We now look forward to seeing what she can achieve in her favoured (and more successful) events of Snowboard Parallel GS and Parallel Slalom – sports in which she’s current World Champion and former World Champion respectively.

 


Hoefflin Gold Ski Slopestyle

PyeongChang 2018

Olympic news: Hoefflin clear winner in Women’s Ski Slopestyle

Switzerland’s Sarah Hoefflin and Mathilde Gremaud both stepped up to take Gold and Silver in the Olympic Women’s Ski Slopestyle final this morning with the UK’s Isabel Atkin earning a well-deserved Bronze against tight competition.

With Tess Ledeux taking an unfortunate early exit and Kelly Sildaru / Giulia Tanno both injured, the door was wide open for other riders to make their mark in the Ski Slopestyle final. That’s said with every respect to the winning riders as the level of skiing on show in the Final was massively impressive. In particular, Hoefflin went huge off the kickers to stomp home the Gold.

By the way, we’re from Britain so we’re allowed to say this – *massive* congratulations to the UK’s Izzy Atkin for our first Olympic ski medal. Such a boost for the UK ski and snowboarding scene and a fantastic result considering the world class competition. Also, because we’re based in La Plagne, commiserations to our local rider Tess Ledeux at missing the finals. At just 16, Ledeux has many more Games ahead but it was a real shame to see her crash out. You will rise again.

 

FINAL RESULTS:

1.  Sarah Hoefflin (Switzerland)                      91.20 points 
2.  Mathilde Gremaud (Switzerland)                    88.00        
3.  Isabel Atkin (Britain)                            84.60        
4.  Maggie Voisin (U.S.)                              81.20        
5.  Johanne Killi (Norway)                            76.80        
6.  Yuki Tsubota (Canada)                             74.40        
7.  Katie Summerhayes (Britain)                       71.40        
8.  Jennie-Lee Burmansson (Sweden)                    65.00        
9.  Tiril Sjastad Christiansen (Norway)               60.40        
10. Devin Logan (U.S.)                                56.80        
11. Emma Dahlstrom (Sweden)                           52.40        
12. Anastasiya Tatalina (Olympic Athlete from Russia) 51.20

 

QUALIFICATION RESULTS:

1.  Emma Dahlstrom (Sweden)                           91.40 points Q 
2.  Tiril Sjastad Christiansen (Norway)               89.00 Q        
3.  Johanne Killi (Norway)                            87.80 Q        
4.  Isabel Atkin (Britain)                            86.80 Q        
5.  Mathilde Gremaud (Switzerland)                    85.40 Q        
6.  Devin Logan (U.S.)                                84.80 Q        
7.  Sarah Hoefflin (Switzerland)                      83.00 Q        
8.  Anastasiya Tatalina (Olympic Athlete from Russia) 81.00 Q        
9.  Yuki Tsubota (Canada)                             78.20 Q        
10. Katie Summerhayes (Britain)                       77.60 Q        
11. Jennie-Lee Burmansson (Sweden)                    77.00 Q        
12. Maggie Voisin (U.S.)                              73.00 Q        
13. Lee Mee Hyun (Korea)                              72.80          
14. Lana Prusakova (Olympic Athlete from Russia)      70.60          
15. Tess Ledeux (France)                              69.40          
16. Lara Wolf (Austria)                               66.40          
17. Darian Stevens (U.S.)                             64.00          
18. Kea Kuhnel (Germany)                              59.60          
19. Lou Barin (France)                                50.60          
20. Dominique Ohaco (Chile)                           38.60          
21. Dara Howell (Canada)                              32.00          
22. Kim Lamarre (Canada)                              23.60          
23. Caroline Claire (U.S.)                            20.00

Mayer Super-G Gold

PyeongChang 2018

Olympic news: Austrian Mayer makes amends for downhill disappointment

Following on from his disappointing 9th in the Downhill on Tuesday, Austria’s Matthias Mayer stepped up his game to take Gold in the Super-G event earlier today. Mayer conquered Switzerland’s Beat Feuz and Kjetil Jansrud to first place, ending a 16 year domination by the Norwegians in the event.

Mayer, the Downhill winner at the Sochi Olympics, becomes just the second athlete in history to have won Gold in both the Super-G and Downhill following quickly in the steps of Aksel Lund Svindal who achieved the same at these Games.

RESULTS

1.   Matthias Mayer (Austria)         1 minute 24.44 seconds 
2.   Beat Feuz (Switzerland)          1:24.57                
3.   Kjetil Jansrud (Norway)          1:24.62                
4.   Blaise Giezendanner (France)     1:24.82                
5.   Aksel Lund Svindal (Norway)      1:24.93                
6.   Vincent Kriechmayr (Austria)     1:25.13                
7.   Dominik Paris (Italy)            1:25.18                
8.   Andreas Sander (Germany)         1:25.21                
9.   Dustin Cook (Canada)             1:25.23                
10.  Bostjan Kline (Slovenia)         1:25.36                
11.  Hannes Reichelt (Austria)        1:25.40                
12.  Thomas Dressen (Germany)         1:25.51                
13.  Aleksander Aamodt Kilde (Norway) 1:25.71                
14.  Ryan Cochran-Siegle (U.S.)       1:25.72                
15.  Adrien Theaux (France)           1:25.76                
16.  Christof Innerhofer (Italy)      1:25.90                
17.  Max Franz (Austria)              1:25.96                
18.  Maxence Muzaton (France)         1:26.08                
19.  Brice Roger (France)             1:26.10                
20.  Matteo Marsaglia (Italy)         1:26.11                
21.  Gilles Roulin (Switzerland)      1:26.20                
22.  Manuel Osborne-Paradis (Canada)  1:26.39                
23.  Broderick Thompson (Canada)      1:26.45                
24.  Jared Goldberg (U.S.)            1:26.49                
25.  Klemen Kosi (Slovenia)           1:26.50                
26.  Thomas Tumler (Switzerland)      1:26.52                
27.  Josef Ferstl (Germany)           1:26.81                
28.  Joan Verdu (Andorra)             1:26.86                
29.  Natko Zrncic-Dim (Croatia)       1:27.05                
30.  Henrik Von Appen (Chile)         1:27.57                
31.  Andreas Romar (Finland)          1:27.70                
32.  Christoffer Faarup (Denmark)     1:27.81                
33.  Marc Oliveras (Andorra)          1:27.84                
34.  Filip Forejtek (Czech Republic)  1:28.06                
35.  Ondrej Berndt (Czech Republic)   1:28.30                
36.  Marco Pfiffner (Liechtenstein)   1:28.57                
37.  Willis Feasey (New Zealand)      1:28.59                
38.  Olivier Jenot (Monaco)           1:28.80                
39.  Andreas Zampa (Slovakia)         1:28.89                
40.  Jan Zabystran (Czech Republic)   1:29.68                
41.  Igor Zakurdaev (Kazakhstan)      1:29.96                
42.  Yuri Danilochkin (Belarus)       1:30.13                
43.  Adam Barwood (New Zealand)       1:31.10                
44.  Kim Dong-Woo (Korea)             1:31.64                
45.  Simon Breitfuss (Bolivia)        1:31.69                
46.  Marko Stevovic (Serbia)          1:31.70                
47.  Albin Tahiri (Kosovo)            1:32.74                
48.  Patrick McMillan (Ireland)       1:33.54                
.    Peter Fill (Italy)               DNF                    
.    Mauro Caviezel (Switzerland)     DNF                    
.    Ted Ligety (U.S.)                DNF                    
.    Andrew Weibrecht (U.S.)          DNF                    
.    Martin Cater (Slovenia)          DNF                    
.    Marko Vukicevic (Serbia)         DNF                    
.    Miha Hrobat (Slovenia)           DNF                    
.    James Crawford (Canada)          DNF                    
.    Filip Zubcic (Croatia)           DNF                    
.    Michal Klusak (Poland)           DNF                    
.    Jan Hudec (Czech Republic)       DNF                    
.    Ivan Kovbasnyuk (Ukraine)        DNF                    
.    Marton Kekesi (Hungary)          DNF                    
.    Michel Macedo (Brazil)           DNS

Hansdotter wins Women's SL

PyeongChang 2018

Olympic news: Shiffrin 4th as Handsdotter takes Gold

Sweden’s Frida Handsdotter swept to victory in the Women’s Slalom earlier today beating Wendy Holdener of Switzerland by 0.05 seconds with Katharina Gallhuber (Austria) taking Bronze, some 0.32 seconds off the lead.

Handsdotter’s win ends Shiffrin’s goal of four Golds at the Games (Shiffrin was the defending Olympic Slalom champion). Shiffrin, 22, stated she was feeling unwell after the first runs were completed. She won the GS on Thursday and had a stated aim of getting Gold in each event she entered at PyeongChang.

RESULTS

1.  Frida Hansdotter (Sweden)                         49.09   49.54   1:38.63 
2.  Wendy Holdener (Switzerland)                      48.89   49.79   1:38.68 
3.  Katharina Gallhuber (Austria)                     50.12   48.83   1:38.95 
4.  Mikaela Shiffrin (U.S.)                           49.37   49.66   1:39.03 
5.  Anna Swenn-Larsson (Sweden)                       49.29   50.32   1:39.61 
6.  Nina Haver-Loseth (Norway)                        49.75   50.41   1:40.16 
7.  Bernadette Schild (Austria)                       49.89   50.29   1:40.18 
8.  Katharina Liensberger (Austria)                   50.43   50.14   1:40.57 
9.  Chiara Costazza (Italy)                           49.83   50.77   1:40.60 
10. Irene Curtoni (Italy)                             51.15   49.89   1:41.04 
11. Erin Mielzynski (Canada)                          51.83   49.66   1:41.49 
12. Emelie Wikstrom (Sweden)                          49.76   51.81   1:41.57 
13. Petra Vlhova (Slovakia)                           51.12   50.46   1:41.58 
14. Denise Feierabend (Switzerland)                   51.93   49.80   1:41.73 
15. Laurence St-Germain (Canada)                      50.94   50.86   1:41.80 
16. Michelle Gisin (Switzerland)                      51.43   50.42   1:41.85 
17. Veronika Velez-Zuzulova (Slovakia)                51.46   50.61   1:42.07 
18. Marusa Ferk (Slovenia)                            51.29   50.79   1:42.08 
19. Marina Wallner (Germany)                          51.12   50.98   1:42.10 
20. Nastasia Noens (France)                           51.84   50.44   1:42.28 
21. Meta Hrovat (Slovenia)                            51.93   50.57   1:42.50 
22. Maren Skjold (Norway)                             51.44   51.18   1:42.62 
23. Manuela Molgg (Italy)                             51.40   51.35   1:42.75 
24. Ana Bucik (Slovenia)                              52.09   50.82   1:42.91 
25. Kristin Lysdahl (Norway)                          52.12   50.90   1:43.02 
26. Nevena Ignjatovic (Serbia)                        52.10   51.38   1:43.48 
27. Roni Remme (Canada)                               52.43   51.18   1:43.61 
28. Maria Shkanova (Belarus)                          52.50   51.71   1:44.21 
29. Martina Dubovska (Czech Republic)                 52.90   51.87   1:44.77 
30. Mireia Gutierrez (Andorra)                        53.22   52.84   1:46.06 
31. Andrea Komsic (Croatia)                           53.41   52.85   1:46.26 
32. Ekaterina Tkachenko (Olympic Athlete from Russia) 53.22   53.33   1:46.55 
33. Charlotte Guest (Britain)                         55.44   52.82   1:48.26 
34. Barbara Kantorova (Slovakia)                      54.62   53.81   1:48.43 
35. Maria Kirkova (Bulgaria)                          54.87   54.14   1:49.01 
36. Megan McJames (U.S.)                              54.22   55.06   1:49.28 
37. Lelde Gasuna (Latvia)                             54.50   54.81   1:49.31 
38. Marjolein Decroix (Belgium)                       55.91   54.80   1:50.71 
39. Nino Tsiklauri (Georgia)                          55.88   55.74   1:51.62 
40. Kim Vanreusel (Belgium)                           55.90   55.96   1:51.86 
41. Freydis-Halla Einarsdottir (Iceland)              56.49   56.66   1:53.15 
42. Alice Merryweather (U.S.)                         58.68   54.89   1:53.57 
43. Ieva Januskeviciute (Lithuania)                   57.30   57.25   1:54.55 
44. Sophia Ralli (Greece)                             57.95   57.49   1:55.44 
45. Olha Knysh (Ukraine)                              59.07   58.93   1:58.00 
46. Tess Arbez (Ireland)                              59.47   59.00   1:58.47 
47. Mialitiana Clerc (Madagascar)                     1:01.24 59.03   2:00.27 
48. Anna Lotta Jogeva (Estonia)                       1:00.90 59.61   2:00.51 
49. Forough Abbasi (Iran)                             1:02.56 1:01.50 2:04.06 
50. Elise Pellegrin (Malta)                           1:05.18 58.90   2:04.08 
51. Mariya Grigorova (Kazakhstan)                     1:02.49 1:01.88 2:04.37 
52. Natacha Mohbat (Lebanon)                          1:06.73 1:05.31 2:12.04 
53. Mariann Mimi Maroty (Hungary)                     1:09.95 1:02.83 2:12.78 
54. Kim Ryon-Hyang (DPR Korea)                        1:18.17 1:19.81 2:37.98 
.   Christina Geiger (Germany)                        51.44   DNF     DNF     
.   Estelle Alphand (Sweden)                          51.34   DNF     DNF     
.   Adeline Baud Mugnier (France)                     52.65   DNF     DNF     
.   Gabriela Capova (Czech Republic)                  52.96   DNF     DNF     
.   Ida Stimac (Croatia)                              54.14   DNF     DNF     
.   Lena Durr (Germany)                               DNF             DNF     
.   Resi Stiegler (U.S.)                              DNF             DNF     
.   Stephanie Brunner (Austria)                       DNF             DNF     
.   Asa Ando (Japan)                                  DNF             DNF     
.   Alexandra Tilley (Britain)                        DNF             DNF     
.   Kang Young-Seo (Korea)                            DNF             DNF     
.   Gim So-Hui (Korea)                                DNF             DNF     
.   Sona Moravcikova (Slovakia)                       DNF             DNF     
.   Nicol Gastaldi (Argentina)                        DNF             DNF     
.   Marta Bassino (Italy)                             DNF             DNF     
.   Elvedina Muzaferija (Bosnia and Herzegovina)      DNF             DNF     
.   Alice Robinson (New Zealand)                      DNF             DNF     
.   Kong Fanying (China)                              DNF             DNF     
.   Ng Arabella Caroline Yili (Hong Kong, China)      DNF             DNF     
.   Szonja Hozmann (Hungary)                          DNF             DNF     
.   Suela Mehilli (Albania)                           DNF             DNF     
.   Jelena Vujicic (Montenegro)                       DNF             DNF     
.   Ozlem Carikcioglu (Turkey)                        DNF             DNF     
.   Alexia Schenkel (Thailand)                        DNF             DNF